نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

یوگا و سلامت روان

در یوگا، تمرینات تنفسی و مراقبه، آرامش و تمرکز ذهن را به ارمغان می آورند، علاوه بر آن افسردگی و اضطراب کاهش می یابد و شگفت انگیزتر اینکه یوگا باعث کارکرد بهتر مغز میشود.

“یک مغز هوشیارتر “

با بدنسازی عضلات بدن قویتر و با یوگا مغز تقویت میشود، به این صورت که سلولهای مغزی ارتباطات جدیدی می سازند و ساختار و عملکرد مغز نیز تغییر میکند. مهارتهای شناختی فرد بهبود می یابد که در نتیجه آن بخشهایی از مغز که نقش کلیدی در حافظه، تمرکز، هوشیاری، تفکر و زبان آموزی دارند را تقویت میکند.

مطالعات نشان داده است که افرادی که بطور منظم تمرینات یوگا را انجام میدهند، بخشی از مغزشان که مسئول پردازش اطلاعات، یادگیری و حافظه است، در مقایسه با کسانی که این تمرینات را انجام نمی دهند، ضخیم تر است. این دو‌بخش از مغز در افراد عادی با بالا رفتن سن، کوچکتر میشوند، اما در یوگیهای مسن این کمتر دیده شده است. پس ‌یوگا تاثیر بسزایی در معکوس کردن روند کاهش حافظه و مهارتهای یادگیری در اثر بالا رفتن سن دارد. انجام تمرینات یوگا باعث بهبود تصمیم گیری، تجزیه و تحلیل و شفافیت ذهن می شود.

“حال خوش”

بطور کلی تحرک و ورزش باعث افزایش انرژی و شادی می شود که این در اثر کاهش هورمون استرس و افزایش تولید هورمون شادی( اندروفین) و اکسیژن رسانی بهتر به مغز می باشد. در حالیکه تمرینات یوگا علاوه بر این میزان ترشح هورمونی بنام گاماآمینوبوتریک اسید که مسئول کاهش اضطراب، بهبود روحیه و حال خوب هست را، افزایش می دهد.

همچنین مراقبه باعث کاهش فعالیت سیستم لیمبیک مغز میشود که مربوط به احساسات و عواطف است. با کاهش واکنشهای احساسی فرد می تواند مدیریت رفتاری بهتری در شرایط سخت داشته باشد.

در میان رویکردهای مختلف، جهت تن آرامی و جلوگیری از افسردگی و اضطراب ، یوگا و موسیقی موثرترین روشها برای پیشگیری و درمان افسردگی شناخته شده اند.

یوگا با تاکید بر تنفس آرام و عمیق که باعث فعال شدن سیستم پاراسمپاتیک بدن می شود، از برانگیخته شدن احساسات و افکار مزاحم در مواقع مقتضی جلوگیری میکند.

پریسا توتونچی ، مربی یوگا

 

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/yoga-for-better-mental-health​

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *